Volei masculin: Promisiune onorată, SCM U Craiova și-a luat revanșa și în fața celor de la Arcada Galați

Duminică, 5 martie, în Sala Polivalentă din Craiova s-a disputat ultima partidă a etapei a 20-a a Diviziei A1 la volei masculin, meci în cadrul căruia SCM U Craiova a primit vizita formației CS Arcada Galați.

Echipa din Băniei a reușit să se impună la capătul a 3 seturi în partida disputată pe teren propriu și astfel  a ajuns să obțină a 4-a revanșa din acest retur de campionat, după ce s-a impus și în fața celor de la Zalău, Steaua și Ploiești, în turul sezonului craiovenii pierzând pe terenul celor 4 echipe.

SCM U Craiova – CS Arcada Galați 3-0(25-23,25-22,25-22)

Deși oltenii au început mai slab partida,  Arcada Galați reușind să obțină un ecart considerabil în primul set al partidei, 10-16,12-18, serviciul lui Marcel Keller a reușit să îi aducă pe olteni în avantaj 19-18 și până la câștigarea primului set a mai fost doar un pas. SCM U Craiova a închis primul act la -23. Seturile 2 și 3 au fost destul de echilibrate, dar jucătorii antrenați de Dănuț Pascu și Claudiu Mitru le-au câștigat pe fiecare la -22.

Dănuţ PASCU, antrenor S.C.M. CRAIOVA:„A fost o victorie muncită, grea, meritată de toată echipa. După deplasarea foarte grea din Polonia, apreciez evoluţia jucătorilor, care au evoluat foarte bine astăzi. Sunt nemulţumit pentru faptul că la începutul meciului nu au tratat serios adversarul. În continuare ne aşteaptă două deplasări foarte grele la Ştiinţa Bacău şi Dej, unde nu avem voie să pierdem puncte şi trebuie să fim foarte concentraţi.”

Laurenţiu LICĂ, jucător S.C.M. Craiova:Galaţiul era singura echipă pe care nu o  învinsesem în acest sezon. Am început foarte bine, cu două seturi câştigate la mare luptă, iar în ultimul set ei nu au mai reuşit să ţină ritmul cu noi şi am reuşit să ne impunem destul de relaxat.”

După această victorie SCM U Craiova își păstrează locul 3 în clasamentul Diviziei A1 la volei masculin,cu 46 de puncte, la doar 2  puncte în spatele liderului CSA Steaua București.

În cadrul etapei a 20-a s-au înregistrat următoarele rezultate:

LMV Tricolorul Ploiești – CS Unirea Dej 3-0(25-12,25-14,27-25)

CSA Steaua București – CS ”U” Cluj 3-0(25-16,25-27,25-20)

ACS Volei Municipal Zalău – CSM București 3-0(25-16,25-17,25-21)

CS Știința Explorări Baia Mare – CS Volei Caransebeș 3-2(25-18,22-25,25-19,25-27,15-11)

CS Știința Bacău – VCM LPS Piatra Neamț 2-3(23-25,23-25,25-15,25-20,11-15).